Szpital – pozostało mało czasu.

Takiej treści wiadomość otrzymali wszyscy radni Rady Miejskiej w Łapach w dniu 06.10.2016 r. od Pana Przewodniczącego.

„Informuję,że dn.2016.10.10 o godz.16:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białymstoku, ul. Borsucza 2 (sala konferencyjna) odbędzie się posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego, w której porządku obrad jest „Omówienie sytuacji finansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach (referuje Pani Urszula Łapińska- Dyrektor SP ZOZ w Łapach)”.Z poważaniem: S.Maciejewski.

Na wspólnym spotkaniu komisji zdrowia i finansów Rady Powiatowej w Białymstoku faktycznie można było dowiedzieć się kilku ważnych informacji nt. łapskiego szpitala. Jakież było moje zdziwienie kiedy na sali nie stwierdziłam nikogo z reprezentacji łapskiej władzy a jedynie  obecność radnych: H. Kamińskiej i W. Szustaka.

Pani Dyrektor U. Łapińska najpierw omówiła kondycję finansową placówki, po czym przekazała informacje nt. planów działania, które uzależnione będą m.in. od rozstrzygnięć w Ministerstwie Zdrowia czy też decyzji radnych powiatowych. Poniżej w największym skrócie streszczenie wypowiedzi Pani Dyrektor.

Jedynie w odległym 2008 r. przychody szpitala były większe, a w roku 2009 zrównały się one z kosztami. Później było już z roku na rok coraz gorzej. Obecnie wynik finansowy to pogłębiająca się nadal (choć jest niewielka poprawa w porównaniu do roku ubiegłego) strata, która od roku 2013 dynamicznie wzrastała i dziś jest na poziomie ok. 3,5 mln. zł. Zobowiązania placówki to ok. 8 mln., z czego 3,2 mln. to pożyczka Starostwa Powiatowego. Około 88% budżetu szpitala stanowią koszty osobowe. Średnie miesięczne przychody szpitala to ok. 1 mln, przy czym koszty utrzymania to kwota ok. 1,3 mln.zł. W tym roku ok. 92% środków szpitala pochodzi z NFZ. W celu zmniejszenia spłaty odsetek od zadłużenia Dyrekcja podpisała 10 porozumień.

Od początku lipca przyszłego roku w szpitalnictwie pojawić się mają nowe zasady kontraktowania. Najprawdopodobniej Wojewoda przejmie finansowanie świadczeń. Szpitale mają być podzielone na 4 kategorie. Łapski szpital mógłby być zakwalifikowany do pierwszej grupy jako mały czterooddziałowy szpital powiatowy. Minister Zdrowia nie podał jeszcze  dokładnej klasyfikacji. Nadzieją dla jednostki jest planowanie operacji na kręgosłupie i nadwykonania, ponieważ w przyszłości, zgodnie z nowymi założeniami, ryczałt, który otrzyma szpital będzie mógł być powiększony o kwotę nadwykonań. Plany szpitala warunkuje również Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które nakłada na podmioty lecznicze obowiązek dostosowania norm budowlanych i pzeciwpożarowych do końca roku 2017, których szpital na chwilę obecną nie spełnia. W tym celu podjęto pierwsze kroki – stworzono plan przebudowy i rozbudowy szpitala, który obejmuje blok operacyjny, oddział chirurgiczny, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, sterylizatorni i pracowni endoskopii. Ma to być nowy budynek dobudowany do starego w którym będzie część zabiegowa – na parterze ma mieścić się  Oddział chirurgiczny ze świadczeniami ortopedycznymi (30 łóżek) i zmodernizowana Sterylizacja. Na pierwszym piętrze zaplanowano Blok operacyjny, Oddział anestezjologii i intensywnej terapii i Pracownię endoskopową. W starej części pozostanie Oddział chorób wewnętrznych i geriatrii, Rehabilitacjia kardiologiczna, Zakład pielęgnacyjno – opiekuńczy, Stacja dializ i Oddział dziecięcy.

Koszty zaplanowanej inwestycji z jej zaprojektowaniem to ok. 15 mln. zł. Dyrekcja ma zamiar sfinansować zakup wyposażenia szpitala z pozyskanych środków unijnych, co stanowić będzie ok. 30% kosztów inwestycyjnych.

Po wystąpieniu Pani Dyrektor rozpoczęła się dyskusja, w której m.in. Pan Z. Żukowski Przewodniczący Rady Powiatowej pytał kilkukrotnie czy w finansowaniu tej inwestycji ma uczestniczyć również gmina Łapy i sąsiednie gminy. Tu wypowiedział się Pan A. Pełkowski Starosta Powatu Białostockiego, który mówił, że pozbył się złudzeń, aby miasto Łapy i ościenne gminy w istotny sposób współfinansowały inwestycję.  Ponieważ grupa trzymająca włądzę w Łapach była po prostu nieobecna, trudno było w imieniu Rady Miejskiej w Łapach, gdzie jesteśmy mniejszością, zająć stanowisko ws. współfinansowania rozbudowy szpitala. Przewodniczący Komisji Zdrowia Pan M. Skrypko pytał m.in. o elastyczne formy zatrudnienia, których Pani Dyrektor raczej nie przewiduje. W dyskusji uczestniczyli również radni: W. Fiłonowicz, K. Gołaszewski, R. Łapiński, W. Pusz, M. Kozłowski, J. Kaczan, W. Szustak, który przeprosił w imieniu nieobecnych miejscowych włodzarzy i prosił o pochylenie się nad problemem. Radni powiatowi niejednokrotnie potwierdzali w swoich wypowiedziach konieczność ratowania szpitala, zapewniali o dobrej woli, choć nie kryli niepokoju, że pozostało mało czasu na sprostanie wymogom, które szpital powinien spełnić do końca 2017 r. Pani Dyrektor tłumaczyła jak poprzez niezabezpieczenie środków ma ograniczone możliwości działania. Radny R. Czepe podkerślał, iż od lat nie było takiej jedności wśród radnych powiatowych  właśnie ws. łapskiego szpitala. Pani Skarbnik zapewniała, że Powiat jest w stanie przebrnąć przez tą inwestycję. Miejmy nadzieję, że Rada Powiatowa w niedługim czasie podejmie decyzję o przekazaniu środków na szpital.

Reasumując: są pieniądze i chęci, pozostało mało czasu.

Joanna Micota

Komentowanie jest wyłączone.