Komu zależy na tym, żeby nie powstała Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Matejki? cz.1

Radni Niezależni zawsze nazywali rzeczy po imieniu. Również w tym temacie mówimy „jak jest”…

Odkąd zlikwidowane zostało Gimnazjum przy ul. Matejki 19 a w jego miejsce powołano drugą lokalizację SP1, rodzice, którzy mieszkają w najbliższym sąsiedztwie tego budynku pomstują, że pomimo, iż mają szkołę pod nosem, to najmłodsze dzieci i tak muszą dowozić na ul. Polną. Z kolei inni rodzice mają problem, bo rok po roku przy udziale nauczycieli organizowana jest akcja namawiania samych dzieci i ich rodziców, żeby ich pociechy (kl. IV-VIII), które rozpoczęły naukę na ul. Polnej, kontynuowały ją na Matejki, w efekcie czego te dzieci również omijają swoją szkołę i maszerują na ul. Matejki.

Temat wraca co roku, ponieważ pomimo złożenia przez rodzica deklaracji, że chciałby, aby dziecko uczyło się od początku do końca w podstawówce przy ul. Polnej, otrzymuje on „propozycję nie do odrzucenia”, żeby jednak zmienić deklarację „bo tylko pani dziecko zostanie w klasie przy ul. Polnej”.

Cała ta sytuacja zaprzecza założeniom reformy, która zlikwidowała gimnazja i w efekcie której dzieci młodsze (klasy I-III) i starsze (klasy IV-VIII) miały uczyć się razem w jednym budynku.

Niestety, nie w Łapach. W tej kadencji udało się uporządkować wiele spraw po rządach b. burmistrz Jabłońskiej i jej ekipie PiSu. W naszej ocenie ta kwestia również zasługuje na doprowadzenie do normalności. Tak myśleliśmy, ponieważ :

– na październikową sesję Rady Miejskiej w Łapach p. Burmistrz, realizując program wyborczy w którym zapewniał, że organizacja szkół powinna być zgodna z obowiązującym prawem oświatowym, złożył projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia SP nr 1 poprzez likwidację jej lokalizacji przy ul. J. Matejki, co byłoby pierwszym krokiem do utworzenia SP4.

– sesję poprzedziła burzliwa dyskusja na posiedzeniu Komisji Oświaty z udziałem dyrektora SP nr 1 i dużej reprezentacji Rady Pedagogicznej. Argumenty nauczycieli oparte były głównie na obawie o utratę pracy, pomimo tego, że p. Burmistrz zaznaczył, że przy takiej zmianie nikt nie zostanie zwolniony a wręcz przeciwnie – może pojawić się dodatkowa liczba godzin. Pominięto wątki dobra dziecka czy też interesu rodziców, którzy omijają szkołę z sąsiedztwa a muszą dowozić dzieci dalej, albo co gorsza, jedno dziecko zostawiają na ul. Polnej, drugie wiozą na ul. Matejki, a starsze rodzeństwo, które mogłoby odebrać młodsze nie zrobi tego, ponieważ uczy się w innym budynku. Kłóci się to zarówno z logiką, jak i z założeniami reformy edukacji. Kuriozalne wydaje się również, że w każdym innym mieście, gdyby pojawiła się możliwość utworzenia nowej placówki, nauczyciele raczej byliby zadowoleni. Niestety, nie u nas.

Radni Klubu Niezależni Łapy uważają, że utworzenie SP nr 4 spełniłoby oczekiwania wielu rodziców, ponieważ:

  1. Zmniejszy się droga do szkoły dla wszystkich uczniów, dla niektórych nawet o 2 km.
  2. Zostanie w pełni zrealizowany art. 39 ust.5 i 6 Ustawy Prawo Oświatowe, który mówi ,,Rada Gminy podejmując uchwałę o sieci szkół dąży do tego, aby szkoły podstawowe były szkołami:
  1. O pełnej strukturze organizacyjnej (kl. I – VIII)
  2. Funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji.”

Przy organizacji do jakiej zmierza Rada Pedagogiczna SP1, zgodnie z podjętą rekomendacją z 13.09.2022r polegającą na przeniesieniu wszystkich oddziałów kl. V – VIII na ul. Matejki, żaden z powyższych punktów nie jest spełniony.

Ponadto, naszym zdaniem:

  1. Powstanie SP 4 wywoła naturalną i zdrową konkurencję pomiędzy szkołami a to z kolei może pozytywnie wpłynąć na poziom nauczania.
  2. Budynek przy ul. Polnej jest wyposażony w gabinety specjalistyczne do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Przeniesienie uczniów na ul. Matejki zmusi ich do krążenia pomiędzy dwiema lokalizacjami, aby odbyć zajęcia rehabilitacyjne.
  3. Jedna lokalizacja ułatwi rodzicom dowożenie dzieci czy ich przyprowadzanie.
  4. Budżet SP 1 na rok 2023 wynosi 10.055.095 zł: nauczyciele 74,6 etatu, administracja i obsługa 24,5 etatu (dla porównania – budżet SP 2 wynosi 5.264.080 zł: nauczyciele 40,05 etatu, administracja i obsługa 13,25 etatu, przy czym uczniów w SP1 jest 575-w tym 3 oddziały przedszkolne- a w SP2 395 uczniów ) zatem powołanie SP 4 nie powinno generować dodatkowych kosztów, a jeśli nawet to znikome.

Klub Radnych Niezależnych uważa, że powyższe przesłanki przyniosłyby korzyści uczniom i ich rodzicom, nie naruszając przy tym interesu nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Innego zdania są radni Klubu PiS, Naszego Podlasia oraz nauczyciele SP1.

Komentowanie jest wyłączone.